O soczewkach kontaktowych

Soczewka kontaktowa (niewłaściwie nazywana też szkłem kontaktowym) – soczewka umieszczana bezpośrednio na rogówce oka. Służy do korygowania wad wzroku, pełni funkcje opatrunkowe lub kosmetyczne (np. zmiana koloru oczu).

Soczewki kontaktowe mogą być noszone w trybie dziennym, dwutygodniowym, miesięcznym, kwartalnym, jak i w trybie przedłużonym (do 30 dni bez zdejmowania). Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się soczewki jest materiał silikonowo-hydrożelowy[1] dostępny od 1999 r. Wcześniej soczewki były wykonywane z hydrożelu gorzej przepuszczającego tlen do rogówki.

Soczewki kontaktowe należy w odpowiedni sposób pielęgnować. Większość soczewek (poza przeznaczonymi do ciągłego noszenia i jednodniowymi) należy każdego dnia ściągać  i czyścić płynem pielęgnacyjnym, aby pozbyć się z powierzchni osadów białkowych                 i tłuszczowych.

Jedna z ocen liczby osób noszących soczewki kontaktowe dała liczbę 125 milionów (2% ludności świata). Typy soczewek używanych i przypisywanych pacjentom różnią się między krajami – o ile około 20% osób nosi twarde soczewki w Japonii, Holandii i Niemczech, to w Skandynawii nosi je mniej niż 5% osób.

Szacuje się, że w Polsce w 2014 roku soczewki nosiło ok. 800 tys. osób (2 proc. społeczeństwa), a rynek sprzedaży okularów i soczewek wart jest ok. 2,4 mld złotych[3]. Dwa najpopularniejsze kanały sprzedaży w Polsce to salony optyczne i Internet.