Cukrzycowe powikłania w narządzie wzroku

2015-03-19 12:00

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny - hormonu produkowanego przez trzustkę.

Do objawów choroby zalicza się:
• wzmożone pragnienie,
• częste oddawanie moczu
• wysokie stężenie cukru we krwi

Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby – utrzymanie prawidłowej wysokości glukozy we krwi zapewni brak powikłań cukrzycowych. Źle leczona choroba może spowodować szereg negatywnych zmian w organizmie w tym może doprowadzić do powstania retinopatii cukrzycowej. Schorzenie to objawia się uszkodzeniem małych naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka co skutkuje postępującą nieodwracalną utratą wzroku.
Dane epidemiologiczne wskazują że u 90% chorych na cukrzycę typu pierwszego a u 60% chorych na cukrzycę typu drugiego występuje wspomniana powyżej choroba.
Diagnostyka obejmuje standardowe badanie okulistyczne wraz z badaniem dna oka z po rozszerzeniu źrenicy. Po zdiagnozowaniu retinopatii cukrzycowej, okulista dokumentuje program leczenia pacjenta – podanie leków, zabiegi laserowe lub skierowanie na zabiegi szpitalne. Niestety, mniej więcej połowa pacjentów z cukrzycą na badania zgłasza się za późno, żeby leczenie było skuteczne.

Ochrona przed słońcem i UV

2015-03-07 12:00

Każdy z nas bez względu na wiek powinien zadbać o odpowiednią ochronę oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wyróżniamy trzy rodzaje promieni mających negatywny wpływ na nasze zdrowie:
• UV-A od 380 do 320 nm;
• UV-B od 320 do 290 nm;
• UV-C od 290 do 200 nm
Promieniowanie UV-A uszkadza włókna kolagenowe w skórze, przez co szybciej starzeją się powieki. Może także dojść do zmian zwyrodnieniowych w plamce żółtej (AMD), częstszego występowania zapalenia spojówek, a także powstawania skrzydlika, czyli zmiany zwyrodnieniowej spojówki. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV to także zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka skóry powiek i ich wnętrza oraz czerniaka. Oczywiście mamy swoje naturalne mechanizmy obronne jak mrużenie oczu w reakcji na oślepiające promienie słoneczne czy zwężanie i rozszerzanie się źrenic, które regulują ilość wpadającego do oka światła oraz promieni UV. Ale to nie wystarczy. Okulary przeciwsłoneczne okłamują nasze źrenice, które automatycznie się powiększają, a co za tym idzie – wpuszczają więcej światła i promieni ultrafioletowych. Z tego względu okulary przeciwsłoneczne z niewiarygodnych źródeł, bez odpowiedniej ochrony filtrów UV są po prostu niebezpieczne.

Wykorzystywanie naturalnych mechanizmów ochronnych (mrużenie oczu, automatyczne dostosowanie źrenic do ilości światła) niestety nie niweluje negatywnych skutków promieniowania ultrafioletowego. Dlatego powinniśmy nosić okulary z filtrem ultrafioletowym, czyli tzw. filtrem UV400.
Każde okulary z takim filtrem powinny posiadać odpowiednie oznaczenie w postaci:
• UV400;
• 100% UV Reduction;
• 100% UV Block;
• UV 100%.